Prováděné výkony

Prováděné výkony

Níže najdete:

  • Odběry krve, komplexní laboratorní diagnostika
  • EKG včetně popisu
  • Tlakový Holter (24 hodinové kontinuální měření TK) včetně zhodnocení a rozvahy, event. upravení léčby
  • Senzory pro nepřetržité sledování glykemie
  • Stanovení HBA1C - glykovaného hemoglobinu, dlouhého cukru
  • Aplikace injekcí i.m. (do svalu), s.c. (do podkoží), i.v. (do žíly)

TLAKOVÝ HOLTER (TK-holter, tonoport)

Doporučujeme ho pacientům, u kterých si nejsme jisti diagnózou „vysoký krevní tlak (hypertenze)“, nebo těm, kteří se již s tlakem léčí a chceme si ověřit účinnost aktuální léčby.

Jednorázové (i opakované) měření tlaku v ordinaci či doma nám nemusí přinést vždy dostatek informací.

Jde vlastně o 24 hodin trvající vyšetření, skládající se z klasického měření TK, které se automaticky opakuje v předem nastavených intervalech (ve dne á 30minut, v noci á 60minut). Jde tedy o „neinvazivní“ a bezpečné vyšetření, příprava není potřeba.

Po příchodu do ordinace Vám sestřička na paži nasadí tlakovou manžetu. Ta se bude automaticky v nastavených časových intervalech v průběhu dalších 24 hodin postupně nafukovat a vyfukovat. Přístroj bude vložen do taštičky, kterou budete nosit přes rameno, nebo do ledvinky, kterou budete nosit kolem pasu. Z Vaší strany nebude vyžadována žádná manipulace s přístrojem. První zkušební měření provede sestra po nasazení přístroje.

Druhý den ve stejnou/podobnou dobu přijdete „na sundání“. Sestřička stáhne záznam z přístroje do počítače, lékař ho hned zhodnotí a domluví se s Vámi na další léčbě. Můžete se domluvit i tak, že hned po „sundání“ můžete odejít a lékař zhodnotí tlakovou křivku později, o výsledku Vás pak bude informovat. Důležité je PŘESNĚ nahlásit, jaké léky aktuálně užíváte.

TK-Holter nasazujeme v PO, ÚT a ST, vyhodnocení lékařem je v ÚT, ST a ČT.

Aby vše dobře fungovalo je potřeba:

Jakmile se manžeta začne nafukovat, zůstaňte v klidu (zastavte se, zůstaňte stát nebo si sedněte, odložte věci, které v ruce nesete/držíte, omezte mluvení..). Mření netrvá déle než 60s.

Před i během vyšetření budete všechny léky užívat tak, jak je Vaším zvykem = beze změn.

Oblečte se k nasazení tak, aby byl oděv dostatečně volný, jednodílné šaty nejsou vhodné.

Po dobu nošení manžety si ji nesmíte sundavat, ani ji nesmíte namáčet.

Následných 24 hodin byste neměli provádět větší fyzickou aktivitu (včetně sportu). Zabývejte se pouze běžnou činností (lze uklízet, chodit na procházky, nakupovat, chodit do práce..). Budete-li provádět něco náročného, nebude mít výsledná tlaková křivka výpovědní hodnotu a navíc může lékaře nesprávně ovlivnit v rozhodování o Vaší další léčbě.

Na přístroj buďte opatrní!

Co je to „vysoký krevní tlak (hypertenze)“ a proč ho léčit se dozvíte ZDE.

Odběry krve

Odběry krve se provádí po objednání v pondělí, středu a čtvrtek od 7:30 do 09:30 hod. O tom, jak se na odběry připravit event. o možnosti odběru mimo naši ambulanci, si můžete přečíst na tomto odkaze.

EKG

EKG vyšetření provádíme na počkání a bez nutnosti se objednávat. Příprava na vyšetření není žádná. Pacient/ka se svlékne do půl těla (podprsenku možno ponechat), lehne si na lůžko. Sestřička přiloží elektrody na tělo (v místě uložení elektrod Vás sestřička navlhčí vodou nebo gelem) a natočí EKG křivku. Vyšetření je bezbolestné a trvá jen několik málo minut. Popis EKG provede lékařka vzápětí.

Senzory

Pažní senzory pro nepřetržité sledování glykemie: na 10-14 dní aplikujeme do paže. O tom, zda pacient dostane senzor rozhoduje lékařka. Termín aplikace je nutno předem objednat. Aplikaci provádí asistentka (kontakt přes MEDEVIO nebo na č.: 771 518 936) a to v úterý a ve středu od 9 hodin (výjimečně po domluvě lze dohodnout i jiný termín). Diabetici 1. typu mají senzor plně hrazen. U diabetiků 2. typu rozhoduje o plné úhradě ošetřující diabetolog. Podrobné informace na tomto odkaze.

Napsal deew