Senzory

Senzory

PAŽNÍ SENZORY pro dlouhodobé sledování glykemie - fungování, výhody, aplikace (nastřelení), úhrada

Senzor umožňuje pacientům po dobu 10-14 dní NEPŘETRŽITĚ a BEZBOLESTNĚ sledovat hladinu glukózy (glykemii).

Nutné se předem objednat – aplikaci provádí asistentka (kontakt přes MEDEVIO nebo na č.: 771 518 936) a to v úterý a ve středu od 9 hodin.

Používání glukometru není v době nošení senzoru třeba.

Senzor dokáže uživatele upozornit na příliš vysoké nebo naopak příliš nízké glykemie (pomocí volitelně nastavitelných alarmů).

Pomocí kontinuálního (nepřetržitého) sledování pochopí pacienti mnoho souvislostí mezi aktuální hladinou glykemie, snězeným jídlem, fyzickou aktivitou a stresem.

Lékař po následné analýze dokáže daleko efektivněji upravit léčbu a cíleně poučit pacienta.

Aby analýza glykemických křivek byla co nejpřesnější, je nutné, aby pacienti v době nošení senzoru zapisovali jídla, která konzumují a fyzické aktivity, které provádějí.

Doporučujeme, aby první 2-3 dny sledovali glykemické křivky bez úpravy svých dlouhodobých stravovacích návyků, následně však, aby se snažili o důslednou diabetickou dietu a fyzickou aktivitu. Jen tak se mohou poučit o tom, jak tato „režimová opatření“ přispívají ke zlepšení glykemických profilů.

Technické informace:

Senzor je BEZBOLESTNĚ aplikován (nastřelen) na paži (event. do oblasti břicha) a měří hladinu glukózy v mezibuněčné tekutině (nikoli přímo v krvi). Tuto hodnotu zaznamenává a přenáší jí pomocí Bluetooth do chytrého mobilu pacienta (event.. do čtečky, kterou zapůjčujeme). Pacient si pohodlně a kdykoli přečte na displeji svého telefonu aktuální hodnotu glykemie. Odběr glykemie z prstu a použití glukometru úplně odpadá. Kontrola glykemií se stává jednoduchou a velmi diskrétní.

Životnost senzoru je omezená – většinou 7-14 dní. Následně je nutná výměna.

Samotný senzor je miniaturní senzorové vlákno! Pacient se nemusí bát, že má v těle kovový materiál!!

Po nastřelení zůstává pacientovi na paži viditelná umělohmotná část senzoru, která je na kůži připevněna pomocí pohodlné a odolné lepící náplasti.

Pravidla chování při nošení senzoru:

Senzory jsou vodotěsné, pacienti se s nimi mohou sprchovat i koupat, pobyt ve vodě by však neměl být dlouhý. Při převlékání a při fyzických aktivitách je nutné dávat pozor, aby nebyl senzor mechanicky stržen (kontaktní sporty).

Cena senzoru:

Senzory jsou všem diabetikům 1. typu plně hrazeny pojišťovnou a to na každý den v roce. Lékař vystavuje poukaz.

Diabetikům 2. typu jsou senzory hrazeny pouze v omezeném množství (maximálně 3x ročně) a to ještě za specifických podmínek. Ošetřující diabetoložka rozhodne, zda diabetik kritéria k plné úhradě senzoru splňuje. Pokud chce diabetik 2. typu využívat senzory mimo úhradové podmínky, musí si jej zakoupit na vlastní náklady.

V naší ambulanci používáme dva typy senzorů:

V naší ambulanci používáme dva typy senzorů:

👩‍⚕️ POCTECH CGM senzor

Senzor má životnost 11 dní, je velmi přesný, velmi málo poruchový, není potřeba propojovat telefon s jinou aplikací - na še lékařky vidí křivky na monitoru pracovního počítače již automaticky. Uživatelsky je však o něco náročnější – v úvodu je nutno zadávat referenčních hodnoty glykemií (touto kalibrací se udržuje vysoká přesnost senzoru). Abyste sami mohli sledovat křivky na počítači, je potřeba, abyste se zaregistrovali na www.poctechcloud.com.

Sledování glykemických křivek na monitoru počítače je daleko přehlednější, než sledování na mobilu. Velice proto registraci na PocTechCloud doporučujeme.

alarmy jsou volitelné

k senzoru v případě potřeby zapůjčujeme „přijímač“, který nahrazuje funkci chytrého telefonu

k nastřelení je nutný vysílač (běžně zapůjčujeme v naší ambulanci, nebo si může pacient koupit vlastní, cena vysílače k 7/2024 je 2688,Kč) – pozor – zapůjčený vysílač je nutno vrátit zpět do ambulance!

cena senzoru na trhu k červenci 2024: 963,- Kč – lze zakoupit na internetu pod názvem: Senzor POCTech pro měření cukru v krvi

informace naleznete na www.mte.cz (včetně edukačního videa) nebo na www.senzorcgm.cz.

👩‍⚕️ FREESTYLE LIBRE FGM senzor

Senzor má životnost 14dní, mírně podhodnocuje glykemie (ukazuje častěji nižší hodnoty, než reálně jsou), pro účely analýzy však poskytuje dostatečné informace. Reklamace tohoto senzoru jsou časté, ale vyřízení reklamace je svižné a bezproblémové. Celkově je uživatelsky jednodušší. Po aplikaci senzoru v naší ambulanci Vás asistentka propojí s ambulantním počítačem přes www.libreview.com. Pomocí tohoto propojení se naše lékařky budou moci kdykoli podívat na vaše glykemické křivky na monitoru svého pracovního počítače. Abyste se mohli podívat i Vy, musíte se zaregistrovat na www.libreviev.com - stačí postupovat dle instrukcí při registraci. Sledování glykemických křivek na monitoru počítače je daleko přehlednější, než sledování na mobilu. Velice proto registraci na LibreView doporučujeme.

k senzoru již nic nepotřebujete, po uplynutí 14 dní můžete senzor vyhodit

k senzoru ve výjimečných případech zapůjčujeme „čtečku“, která nahrazuje funkci chytrého telefonu (primárně je však analýza ze čtečky pro naši ambulanci složitá)

cena senzoru je k červenci 2024: 1688,- Kč - lze zakoupit na internetu pod názvem: FREESTYLE LIBRE 2 senzor

informace naleznete na www.freestylelibre.cz (včetně videí)

Napsal deew