Jak může kardiak upravovat dávku diuretik

Jak může kardiak upravovat dávku diuretik

Samostatná úprava dávkování odvodňovacích léků (diuretik) - TITRACE DIURETIK

Lékům na odvodnění se říká diuretika.

Lékařka Vám doporučila, abyste si upravoval/a diuretika dle aktuálního stavu.

Mezi diuretika patří

  • Furosemid (furorese, furon)
  • Verospiron (spironolactone)
  • Hydrochlorothiazid
  • Indapamid (indap, rawel)
  • Amicloton (loradur, rhefluin)

Co musíte znát, než začnete upravovat dávku:

  • Základní dávku užívaného diuretika - dávku doporučenou Vaším ošetřujícím lékařem. Např.: Furon 40mg 1-1/2-0 + Verospiron 25mg 1-0-0
  • Sílu užívaných tablet - miligramy. To je důležité, protože odvodňovací léky mají různé síly! Např. Furosemid existuje v síle:  40mg, 125mg, 250mg a 500mg, Verospiron existuje v síle: 25mg, 50mg a 100mg
  • Základní dávku léku berete v době, kdy jste ve stabilizovaném stavu - nezhoršuje se dušnost, nenatékají dolní končetiny, Vaše váha je stabilní. Dávku léku navyšujete, jakmile začnete pociťovat některé známky zavodnění, což jsou:
  1. Začíná se Vám hůře dýchat (například se více zadýcháváte při chůzi, nebo když si lehnete vodorovně, objeví se stížené dýchání, musíte si dát více pod hlavu).
  2. Začínáte pozorovat otoky dolních končetin (otoky jsou stejné na obou nohách a začínají od nártů a kotníků). Už i malé otoky lze poznat tak, že zatlačíte prstem proti kůži na noze a po uvolnění Vám v tom místě  zůstává důlek.
  3. Spolu s dušností a otoky Vám začne narůstat hmotnost = hromadění vody v těle (1 kg = 1 l).
  • Při přílišném navýšení diuretik se může objevit dehydratace (vysušení) – tu můžete doma kontrolovat podle:
  1. Barvy moče – pokud tmavne moč, pacient se stává dehydratovaný. Čím tmavší, tím je pacient vysušenější. Moč má být po ránu žlutá, přes den světle žlutá. Nikdy hnědá! 
  2. Suchosti jazyka – měl by být vlhký, po okrajích se má vlhce lesknout. Pokud je suchý, je pacient dehydratovaný.

Jak upravovat odvodňovací léčbu:

  • Základní dávku léků lze změnit TRVALE – dle doporučení lékaře na osobní kontrole.
  • Základní dávku berete po dobu, kdy jsme stabilizovaní. Jakmile se objeví známky zavodňování, přidáváte si k základní dávce tablety navíc – většinou po domluvě s lékařem. Doktor Vám doporučí, jak titraci začít – nejprve zvýší dávku a po několika dnech Vám doporučí ji začít snižovat. Zde nastává okamžik, kdy lékař potřebuje Vaši spolupráci.

Mohou nastat tyto případy:

  • Navýšení základní dávky nepomohlo, jste stále zavodněný/á => napište nebo zavolejte doktorovi.
  • Po několika dnech od navýšení základní dávky se Vám ulevilo, přestává dušnost, otoky končetin ustupují, váha jde dolů => začnete postupně snižovat dávky léků, až se nakonec dostanete na svoji původní základní dávku. Potíže se už nezhorší a vše se vrací do starých kolejí.
  • Po několika dnech od navýšení základní dávky se Vám ulevilo, přestává dušnost, otoky končetin ustupují, váha jde dolů => začnete postupně snižovat dávky léků. V průběhu snižování dávek se však potíže objeví znovu => v tomto okamžiku je třeba začít AKTIVNĚ TITROVAT dávku = znovu navýšit dávky léků na takové síly, u kterých jste se ještě cítil dobře a na těchto dávkách zůstanete. Lékař si pak v dokumentaci poznamená, že se změnilo užívání odvodňovacích léků. Tomu se říká TITRACE DIURETIK. Nejlépe to dokáže sám pacient, který podle svého zdravotního stavu SÁM AKTIVNĚ upravuje dávku odvodňovacích léků. Není  neobvyklé, že pacienti sami vypozorují, že např. přidáním 1/2 tablety Furonu 40mg ve čtvrtek a v sobotu docílí toho, že se dostanou (i při tak malém navýšení léku) zpět do stabilizovaného stavu.

„Úprava dle aktuálního stavu“ znamená, že se snažíte sami vytitrovat nejmenší vhodnou dávku léku, která Vás ještě udrží ve stabilizovaném (kompenzovaném) stavu.

PŘÍKLAD, NA KTEREM SI VŠE UJASNÍME

Pan Novák je kardiak a dlouhodobě užívá: Furon 40mg 2-1/2-0  + Verospiron 50mg 1-0-0.

  • Začal mít potíže – už 14 dní pozoruje postupné otoky dolních končetin, otoky začaly na nártech, teď už ani nenazuje papuče a oteklé má už i kotníky a lýtka až ke kolenům.
  • Dušný není a nevážil se. Na kontrole u lékaře se zjistí, že má +6kg oproti své dlouhodobé váze. Je to vlastně 6 l tekutiny, kterou je zavodněn.
  • Lékařka doporučí „úpravu diuretické léčby – titrovat dle aktuálního stavu“ – úvodní kroky v doporučení zní: Nyní 2 dny užívejte Furon 40mg 3-1-0 + Verospiron 50mg 2-0-0, následně, pokud se vše bude zlepšovat, snižujte Furon o 1/2 tbl jednou za 2 dny a Verospiron také o 1/2 tbl jednou za 2 dny, až se dostanete zpět na Vaši zvyklou dávku.

Pan Novák bere léky dle doporučení:

ÚT:

Furon 40mg: 3-1-0 + Verospiron 50mg: 2-0-0 - zatím žádné zvláštní zlepšení.

ST:

Furon 40mg: 3-1-0 + Verospiron 50mg: 2-0-0 - otoky splaskávají, váhu má o -2kg nižší, více močí, moč světlá.

ČT:

Furon  40mg: 2,5-1-0 + Verospiron 50mg: 1,5-0-0 - 1. den snižuje dávku, zatím bez zhoršení stavu.

PÁ:

Furon  40mg: 2,5-1-0 + Verospiron 50mg: 1,5-0-0 - 2. den snížené dávky – otoky menší, váha šla dolů už o -4kg, jazyk má vlhký, moč zůstává světlá = léčba se daří.

SO:
Furon  40mg: 2-1-0 + Verospiron 50mg: 1-0-0 - 1. den nově snížené dávky – otoky se zdají stejné, váha -5kg, spokojený
NE:
Furon  40mg: 2-1-0 + Verospiron 50mg: 1-0-0 - 2. den snížené dávky – otoky se zdají stejné, váha -5kg, stav nezměněn
PO:
Furon  40mg: 2-1/2-0 + Verospiron 50mg: 1-0-0 - 1. den základní dávky – otoky se zdají stejné, váha -5kg, stav nezměněn, už močí normálně. Cítí ale, že otoky by mohly být ještě o něco menší + 1kg má stále navíc => další den vezme tedy 1tbl Furonu  a 1/2 tbl Verospironu ráno navíc.
ÚT:
Furon 40mg: 3-1/2-0 + Verospiron 50mg: 1,5-0-0 - vzal o 1 tbl Furonu  a 1/2 tbl Verospironu navíc – aniž to měl v jasném doporučení. Tento den se pacient aktivně zapojil do úpravy léčby. O něco více odmočil, otoky úplně splaskly, váha se vrátila do původních hodnot.
ST+ČT+PÁ:
Furon 40mg: 2-1/2-0  + Verospiron 50mg: 1-0-0 (= bere základní dávku), ale třetí den se mu zdá, že se mu otoky zase objevují, na váze má +2kg => zvedne si dávku odvodňovacích léků na:
SO+NE
Furon 40mg: 3-1/2-0 + Verospiron 50mg: 1,5-0-0 - odmočil, otoky zmizely, nastaví si tedy trvale o něco vyšší dávku léků – nyní bude brát Furon 40mg: 2-1-0 + Verospiron 50mg bude střídat 1-0-0 a 1,5-0-0.
Další 2 týdny:
Dávka stejná - stav stabilizovaný, otoky se neobjevují, dýchá se dobře, váha je stabilní, jazyk je vlhký a moč světlá – napíše lékařce, že si vytitroval dávku diuretik a sdělí jí konečné dávky, které mu vyhovují a je na nich stabilizovaný.

CO JINÉHO MOHLO NAPŘÍKLAD NASTAT

  • Pan Novák si nechá vyšší dávku diuretik, bude mu sice dobře, ale bude dehydrovaný (moč tmavne, jazyk suchý) – musí napsat/volat/dojít k lékařce a poradit se s ní.
  • Pan Novák se bez problémů vrátí k původní základní dávce a bude na ní zase nějakou dobu stabilizovaný. Po např. 1/2 roce se začnou znovu objevovat otoky. Tentokrát má pan Novák již zkušenosti a zareaguje IHNED - zajde/zavolá lékařce, aby se domluvil na dalším postupu. Podle domluvy začne nyní již s předstihem znovu titrovat léčbu diuretik.
  • Pan Novák navýší léky tak, jak řekla lékařka – ovšem léčba mu vůbec nezabírá, otoky se ještě zhoršují – zavolá lékařce, která může doporučit ještě vyšší navýšení léků nebo poslat pacienta do nemocnice, kde budou stejné léky aplikovány do žíly.
  • Pan Novák si zkusí pro 3 týdnech spokojenosti s navýšenou léčbou (dle vstupního příkladu), zda by nemohl zase o něco snížit léčbu = zda by se nemohl přiblížit té původní základní dávce. Bere nyní  Furon 40mg 2-1-0 + Verospiron 50mg střídá 1-0-0 a 1,5-0-0 – zkusí tedy snížit Furon 40mg na 2-1/2-0 a Verospiron ponechá ve vyšší dávce. Svůj zdravotní stav sleduje, ale otoky se neobjeví a váha se nezvedá => pan Novák může brát nižší dávku. Někdy zase třeba může zjistit, že nejvíce mu vyhovuje, když si 2x týdně vezme o jednu tabletu Furonu více.

Pan Novák nyní rozumí svému stavu a dokáže na něj reagovat. Gratulujeme!

Napsal deew